Press "Enter" to skip to content

Windows 11 s novým dizajnom unikol na internet

Drahomír 0

Pripravovaná nová verzia operačného systému od Microsoftu označená ako Windows 11 unikla na internet. V podobe obrazu inštalačného disku si ju môže vyskúšať aj bežný užívateľ. Kvôli predčasnému úniku začal Microsoft oslovovať prevádzkovateľov rôznych internetových úložísk aby súbor s inštalátorom odstránili. Oficiálne by mal Microsoft novinku predstaviť 24. júna 2021. Pôvodne malo ísť o aktualizovanú verziu Windows 10 s kódovým označením Sun Valley (21H2). Je tak možné, že sa od tejto verzie zmení označovanie väčších aktualizácií Windows.

Nový dizajn a spôsob používania systému vychádza zo zrušeného Windows 10X. Výraznejším redizjanom prejdú aj niektoré ikony. Napríklad ikony priečinkov budú v rôznych farebných variantoch. Zjednotí sa aj vzhľad rôznych ovládacích prvkov naprieč systémom a aplikáciami. Windows 11 by mal mať napríklad až tri spôsoby zobrazenia panelu úloh. Pri klasickom zobrazení by mali byť v menu Štart stále zobrazované aj živé dlaždice. Zmeny budú viditeľné aj v centre akcií a nastavení. Novinky pribudnú aj v aplikácii Microsoft Store.

nový vzhľad Windows 111
zdroj: www.neowin.net

Okrem prepracovaného vzhľadu by mal nový Windows 11 aj výrazne zrýchliť. Podľa nezávislých testov by sa okrem rýchlejšieho štartu systému mala vyššia rýchlosť prejaviť aj pri čítaní a zapisovaní na SSD diskoch. Systém by tiež mal aj vedieť lepšie využívať výkon procesorov a grafických akcelerátorov, čo pozitívne ovplyvní okrem iného aj výkon v počítačových hrách.

Dostupnosť a verzie Windows 11

Finálna verzia by mala byť pre väčšinu užívateľov dostupná zadarmo prostredníctvom aktualizácie podobne ako Windows 10 na všetkých podporovaných počítačoch s platnou licenciou. Windows 10 by mal byť ešte podporovaný do októbra 2010. Nové verzie by mali byť vydávané v dvoch vetvách. Jedna by mala byť uvoľňovaná pre bežných užívateľov s rýchlejším uvádzaním noviniek a vylepšení. Druhá vetva pre firmy a podniky by mala byť orientovaná na zachovanie funkčnosti a zlepšovanie stability a výkonu systému. Obe vetvy by mali vyjsť ešte v tomto roku. Okrem plnohodnotných verzií by mala vyjsť ešte aj okresaná verzia Windows 11 SE pre menej výkonné počítače a zariadenia s ARM procesormi ako alternatíva k systému Google Chrome OS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *