Press "Enter" to skip to content

Wikipédia oslávila 20 výročie svojho vzniku

Drahomír 0

13. januára 2021 Wikipédia oslávila 20 výročie od zaregistrovania svojej domény wikipedia.org. Samotný web Wikipédie bol spustený o tri dni neskôr. Za 20 rokov od svojho vzniku sa stala z Wikipédie jedna z najnavštevovanejších webových stránok. Taktiež samotný systém komunitných Wiki stránok je používaný na veľkom množstve webov. V súčasnosti anglická verzia Wikipédie obsahuje viac ako 6 miliónov hesiel. Slovenská viac ako 200 tisíc. Na tvorbe obsahu slovenskej verzie sa podieľa približne 500 ľudí.

Slovenská Wikipédia
Zdroj: sk.wikipedia.org

Wikipédia je otvorená a voľne použiteľná internetová encyklopédia. Pravidlá Wikipédie dávajú možnosť vytvárať a upravovať jej obsah komukoľvek. Z toho vyplýva, že všetky informácie, ktoré obsahuje, môžu ale nemusia byť úplné, presné ani pravdivé. Preto by si mali návštevníci pravdivosť informácií overovať aj z iných zdrojov. Takisto aj či majú uvedené dostatočné množstvo zdrojov a referencií. V niektorých krajinách sú aj špeciálni dôveryhodní autori, ktorí po overení pravdivosti informácií, pridajú do článku označenie, že sa jedná o overenú verziu.

Wikipédia tak predstavuje slobodnú platformu, ktorá je postavená na obsahu, ktorý tvoria samotní používatelia. Podobne ako napríklad používatelia sociálnych sietí atď.. Je tak možné, že sa tam vyskytujú aj časti textového alebo multimediálneho obsahu bez uzatvorených licenčných zmlúv s autormi alebo vydavateľmi tohoto obsahu. Odporuje to tak návrhu smernice Európskeho parlamentu o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Podľa odporcov návrhu, prijatie tejto smernice znemená obmedzenie slobody a kreativity na internete. Návrh smernice tiež aj zaväzuje prevádzkovateľov, aby zabezpečovali kontrolu a odstraňovanie obsahu, ktorý smernici nevyhovuje. To však nie je kvôli obrovskému množstvu informácií prakticky možné realizovať. Na protest bol preto 21. marca 2019 web slovenskej, českej a nemeckej Wikipédie nedostupný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *