Press "Enter" to skip to content

Prvý pohľad na pripravovaný nový Windows 10X

Drahomír 21

Plán spoločnosti Microsoft pre vývoj nového operačného systému Windows 10X bol v roku 2020 pozdržaný, ale teraz to vyzerá, že jeho finálne vydanie sa už blíži. Pravdepodobne na jar 2021 môžme očakávať, že sa objaví na prvých zariadeniach od partnerov Microsoftu ako napr. Dell alebo Lenovo. Na internet už unikla takmer finálna verzia pripravovaného systému. Inštalácia na iné staršie počítače nebude možná. Nebude tiež možná ani inštalácia iných aplikácií mimo oficiálneho obchodu Microsoft Store. Systém tak bude určený nenáročným používateľom či študentom, ktorí používajú počítač hlavne na prehliadanie webových stránok alebo prehrávanie multimédií. Pre bežnú prácu a používanie klasických aplikácií bude naďalej určený plnohodnotný Windows 10. Je ale možné, že časom pribudne aj možnosť spúšťania aplikácií určených pôvodne pre systém Android od spoločnosti Google. Windows 10X tak bude priamou konkurenciou pre operačný systém Google Chrome OS.

Novinky v pripravovanom Windows 10X

Blížiacim sa termínom vydania, môžeme sledovať náhľady a ukážky ako by mohol nový systém vyzerať. Nové centrum akcií s rýchlymi nastaveniami bude napríklad umožňovať meniť úroveň jasu a hlasitosti. Pre ďalšie nastavenia bude k dispozícii naďalej aj aplikácia „Nastavenia“ ako aj klasické centrom nastavení.

Windows 10X bude obsahovať aj celkom nový prieskumník súborov s moderným vzhľadom. Ako Predvolenú cestu bude mať nastavený vzdialený disk OneDrive. Takisto aj celkový dizajn výrazne zjednodušeného grafického používateľského rozhrania systému bude v jednotnom modernom štýle.

Nový prieskumník súborov vo Windows 10X
Zdroj: windowslatest.com

Vylepšené bude tiež vyhľadávanie. Tlačidlo pre vyhľadávanie bude umiestnené hneď vedľa tlačidla pre ponuku štart. Vypnutie integrácie vyhľadávača Bing ale nebude možné.

Ponuka Štart bude podobná ako v spúšťači Microsoft Launcher pre systém Android. Nebude už obsahovať živé dlaždice známe zo systémov Windows 8 a 10. Pod zoznamom aplikácií sa budú zobrazovať aj naposledy používané aplikácie a dokumenty. Obľúbené aplikácie bude možné pripínať aj na panel úloh.

Zmenené budú aj úvodné nastavenia pri prvom spustení systému. Nutnosťou bude prihlásenie sa do účtu Microsoft, alebo jeho vytvorenie v prípade nového používateľa.

  1. Hello, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your tremendous writings. Past several posts are just a little out of track! come on!

  2. Hello polarisnet.sk admin, You always provide great examples and real-world applications, thank you for your valuable contributions.

  3. To the polarisnet.sk administrator, You always provide great information and insights.

  4. Hello polarisnet.sk administrator, Thanks for the well-organized and comprehensive post!

  5. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

  6. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *