Press "Enter" to skip to content

Firefox bude podporovať nový obrázkový formát AVIF

Drahomír 0

Mozilla plánuje predvolene povoliť podporu pre obrázkový formát AVIF vo webovom prehliadači Firefox od verzie 86. Obrázkové súbory vo formáte AVIF sa budú po novom v prehliadači zobrazovať rovnako ako akýkoľvek iný podporovaný formát obrázkov.

Spoločnosť Mozilla predstavila podporu pre formát súboru AVIF už v máji 2020, jej pridaním do vývojovej verzie prehliadača Firefox Nightly. Túto funkciu museli v tom čase používatelia prehliadača Firefox Nightly zapnúť manuálne.

Čo je obrázkový formát AVIF?

Obrázkový formát AVIF, známy tiež ako AV1 Image File Format, je bezplatný, nenáročný a vysoko optimalizovaný formát kompresie obrazu založený na video formáte AV1. Ponúka lepšiu účinnosť kompresie než starší formát JPEG a širšiu sadu funkcií. Môže byť podporovaný ako na webe tak aj mimo neho, pretože je bez licenčných poplatkov. Oproti obrázkovému formátu JPEG je o 45% úspornejší pri zachovaní porovnateľnej kvality obrazu. Pre porovnanie veľkosti a kvality obrázku môžete vyskúšať napríklad aj nástroj Squoosh, ktorý skonvertuje obrázok typu JPG do formátu AVIF. Obsahuje praktický porovnávací posúvač, pomocou ktorého môžete vidieť rozdiel kvality oboch obrázkov popri sebe.

Väčšina moderných webových prehliadačov už AV1 podporuje. Ďalšie prehliadače, ktoré ho nepodporujú sa podpory dočkajú v dohľadnom čase. Podporovať ho bude napríklad aj Google Chrome od verzie 89 pre operačný systém Android. Viaceré prehliadače pre desktopové počítače, ktoré ako svoj základ používajú Chromium, už formát AVIF podporujú. Napríklad Google Chrome, Opera či Brave. Microsoft Edge tento obrázkový formát zatiaľ ešte nepodporuje.

Či váš webový prehliadač už podporuje formát AVIF môžete zistiť spustením toho AVIF testu. Ak vidíte „This is an AVIF picture“ (Toto je obrázok AVIF), podpora vo vašom prehliadači už je.

test pre zistenie podpory pre obrázkový formát AVIF
Zdroj: ghacks.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *